Najszybszy hosting a najlepszy wybór: co poleca WebBay?

Najszybszy hosting w jednym teście nie zawsze będzie najlepszy dla Twojej strony. Porównujemy konkretne plany i wskazujemy nasz wybór. Dla WordPressa potrzebującego 30–40 GB zaczynamy od SEOHOST SH 2; dla niewielkiego budżetu i konta do 20 GB od Hostido NVME 3. Większy projekt wymagający więcej pamięci powinien sprawdzić SH 3 i cal.pl Ace Extra.

Porównaj usługi

Hosting

Ceny, odnowienia i warunki przeniesienia strony.

Porównaj hostingi

Księgowość online

Ceny programów, obsługa księgowa i funkcje dla firmy.

Porównaj księgowość

Zakres rekomendacji: oceniamy cenę, funkcje i dopasowanie na podstawie ofert odczytanych 30.10.2026. Nie dysponujemy własnymi porównywalnymi pomiarami tych pięciu pakietów, więc nie wskazujemy zwycięzcy szybkości ani „najszybszego hostingu w Polsce”.

Najszybszy hosting a wybór według potrzeb — trzy plany z symbolami bloga, budżetu i sklepu

W tym poradniku

  1. Najszybszy hosting dla kogo? Najpierw trzy zastosowania
  2. Pięć konkretnych planów: parametry, ceny i ograniczenia
  3. Wybór dla małej lub średniej strony WordPress
  4. Wybór przy małym budżecie: Hostido NVME 3
  5. Większy lub bardziej dynamiczny serwis: SH 3 albo Ace Extra
  6. Koszt 12 i 36 miesięcy w jednej tabeli
  7. Co musiałby wykazać rzeczywisty test szybkości?
  8. Jak wybrać spośród pięciu porównanych planów?

Najszybszy hosting dla kogo? Najpierw trzy zastosowania

Prosty blog, firmowa strona z obszerną pocztą i sklep z zamówieniami mogą potrzebować innych planów. Dlatego nie przyznajemy jednej firmie zwycięstwa za samą nazwę dysku lub serwera WWW. Poniższe scenariusze mają konkretne założenia, które można porównać z własnym kontem.

PotrzebaPierwszy kandydatDlaczegoKiedy rozważyć alternatywę
Strona WordPress i poczta zajmują 30–40 GB; większość odsłon publicznaSEOHOST SH 250 GB, LiteSpeed, 266,91 zł brutto odnowieniaSH 3, gdy pomiary wskazują niedostatek pamięci lub CPU
Blog lub wizytówka: około 8 GB, mały budżet na kolejne lataHostido NVME 320 GB, ujawnione limity, 146,37 zł brutto odnowieniaSH 2 przy przekroczeniu 20 GB; Ace przy potwierdzonej korzyści funkcjonalnej
Więcej operacji dynamicznych; wymagane ponad 2 GB RAM konta, dane do 80 GBSEOHOST SH 3 do próby aplikacji6 GB RAM, 3 vCPU, 80 GB; 316,11 zł brutto odnowieniacal.pl Ace Extra przy potrzebie 4 vCPU, do 50 GB i potwierdzonej konfiguracji
Macierz wyboru WebBay — scenariusze, nie wyniki benchmarku

Te liczby nie oznaczają, że 6 GB RAM obsłuży określoną liczbę kupujących. Zużycie zależy od kodu, zapytań, cache i współbieżności. Zapisz rzeczywistą zajętość strony, bazy i skrzynek oraz najtrudniejszą operację: import, wyszukiwanie lub finalizację zamówienia. Dopiero wtedy sprawdzaj, czy dany wariant pasuje.

Dla kogo który plan. Rekomendacja cenowo-funkcjonalna. Dane ofertowe: 30.10.2026.
Opracowanie WebBay. Schemat opisuje decyzje i kolejność; dane są także w tekście.

Pięć konkretnych planów: parametry, ceny i ograniczenia

Wybraliśmy SEOHOST SH 2 i SH 3, cal.pl Ace oraz Ace Extra, a także Hostido NVME 3. To krótka lista z operatorów obecnych w rankingu hostingów WebBay. Nie jest kopią całego rankingu i nie wywodzi przewagi technicznej z kolejności firm.

Informacja afiliacyjna: odnośniki ofertowe SEOHOST i cal.pl są partnerskie; zakup może przynieść WebBay prowizję. Cenniki i dokumentację podajemy także jako niezależne odnośniki źródłowe.

PlanZastosowanieCPU/RAM i limityCachePojemnośćPierwszy rok bruttoOdnowienie roczne bruttoMigracja i testOgraniczeniePodstawa wyboru
SEOHOST SH 2Strona i poczta 30–40 GB2 vCPU / 2 GB RAMLiteSpeed/LSCache50 GB45,51 zł (37 netto)266,91 zł (217 netto)14 dni testu; migracja na nowe opłacone konto do 50 GB/20 WWW/20 baz/50 skrzynek2 GB RAM: sprawdź dynamiczne operacjePrzestrzeń i koszt odnowienia
SEOHOST SH 3Więcej pamięci i danych do 80 GB3 vCPU / 6 GB RAMLiteSpeed/LSCache80 GB119,31 zł (97 netto)316,11 zł (257 netto)14 dni testu; migracja na nowe opłacone konto do 50 GB/20 WWW/20 baz/50 skrzynekDane >50 GB mogą przekroczyć darmową migrację80 GB / 6 GB RAM przy umiarkowanym odnowieniu
cal.pl AceProjekt do 20 GB2 vCPU / 4 GB RAM; PHP opisane „bez limitu”, nadal limity kontaLiteSpeed/LSCache; Redis20 GB47,97 zł (39 netto) lub 121,77 zł (99 netto); rozbieżne strony244,77 zł (199 netto)14 dni testu; darmowa migracja także w teściePotwierdź rozbieżną cenę wejścia i kopie4 GB RAM; warunkowy koszt pierwszego roku
cal.pl Ace ExtraWięcej zasobów, dane do 50 GB4 vCPU / 6 GB RAM; PHP opisane „bez limitu”, nadal limity kontaLiteSpeed/LSCache; Redis50 GB60,27 zł (49 netto)367,77 zł (299 netto)14 dni testu; darmowa migracja także w teścieOdnowienie 367,77 zł; potwierdź kopie4 vCPU / 6 GB RAM jako alternatywa do próby
Hostido NVME 3Mały budżet, dane do 20 GB2 rdzenie / 4 GB RAM; PHP/CRON 50, I/O 100 MB/s, 1 mln plikówLiteSpeed/LSCache20 GB109,47 zł (89 netto)146,37 zł (119 netto)30 dni testu; pierwsza zgodna migracja 1:120 GB łącznie; nie przenoś tu większego kontaNajniższy koszt 36 mies. w tym zestawie
Oficjalne oferty z 30.10.2026. PLN, płatność roczna, VAT 23%; netto w nawiasach. Parametry ofertowe, bez porównawczego benchmarku.

Ceny dotyczą nowych usług na pierwszy rok i standardowego rocznego odnowienia. Wszystkie kwoty w głównym porównaniu są brutto z VAT 23%; wartości netto podajemy pomocniczo. Dzisiejsza stawka odnowienia nie jest obietnicą braku przyszłych zmian cennika. Nie uwzględniamy niepotwierdzonych kuponów ani warunkowych bonusów za przenosiny.

Ważne rozbieżności i nieznane parametry

cal.pl prezentuje Ace za 39 zł netto w zestawieniu hostingów i za 99 zł netto na odrębnej karcie. W obu wariantach użyte odnowienie wynosi 199 zł netto. Potwierdzenie kwoty zamówienia jest warunkiem rekomendacji cenowej Ace; nie wybieramy wygodniejszej ceny jako jedynej prawdziwej.

Opisy kopii cal.pl też nie są jednolite: tabela zbiorcza podaje 21 dni dla plików i poczty oraz 30 dni dla baz, karta Ace mówi o 14 dniach plików i baz, a niższy opis zbiorczy wspomina 14 dni poczty. Ustal warunki konkretnego pakietu. W SEOHOST opis przywracania wskazuje punkty dzienne, tygodniowe i miesięczne plików oraz baz, bez podstawy do obiecania jednej retencji całego konta. Hostido przy NVME 3 podaje kopie co 24 godziny i dostęp do 28 dni.

Wartości I/O i procesów publikowane przez Hostido ułatwiają ocenę ograniczeń. Brak równie szczegółowej wartości w odczytanej ofercie innego operatora nie oznacza ani zera, ani nieskończoności: to pytanie do dostawcy. Współdzielone vCPU różnych firm nie tworzą wspólnej jednostki wydajności, a deklarowany RAM konta nie jest tym samym co limit pamięci pojedynczego skryptu PHP.

Wybór dla małej lub średniej strony WordPress

Dla WordPressa z pocztą zajmującego 30–40 GB naszym wyborem jest SEOHOST SH 2, ponieważ zapewnia 50 GB przestrzeni, LiteSpeed oraz roczne odnowienie 266,91 zł brutto. Wybierz SH 3, gdy próba aplikacji wykaże potrzebę większej pamięci lub CPU.

To scenariusz, w którym 20 GB Hostido NVME 3 i cal.pl Ace jest za mało. SH 2 daje miejsce na dane i umiarkowany zapas, a w trzyletnim modelu kosztuje 579,33 zł brutto. Nie traktuj jednak całych wolnych gigabajtów jako przestrzeni na archiwa bez końca: kopia testowa, logi i rosnąca poczta mogą szybko wykorzystać zapas.

Dlaczego nie Ace Extra? Ten plan także oferuje 50 GB, ma większe deklarowane CPU i RAM, ale odnowienie kosztuje 367,77 zł brutto. Różnica 100,86 zł rocznie może być uzasadniona konkretnym zapotrzebowaniem. Jeżeli strona działa poprawnie w limicie SH 2, sama większa liczba w tabeli nie daje podstawy do wyższej opłaty. Jeżeli potrzebuje więcej pamięci, porównaj również SH 3.

Przed płatnością sprawdź aktualne PHP, wersję bazy, wymagane rozszerzenia i rzeczywistą konfigurację cache swojej instalacji. Przeczytaj poradnik doboru hostingu do WordPressa, jeżeli nie masz jeszcze listy wymagań. Rekomendacja SH 2 nie obejmuje automatycznie dużego sklepu lub serwisu, w którym większość stron jest generowana osobno dla zalogowanych użytkowników.

Wybór przy małym budżecie: Hostido NVME 3

Dla bloga lub strony firmowej zajmującej około 8 GB naszym wyborem jest Hostido NVME 3, ponieważ zapewnia 20 GB, ujawnia istotne limity i ma najniższy koszt 36 miesięcy w tej piątce. Wybierz SH 2, gdy potrzebujesz więcej niż 20 GB.

Hostido jest droższe na wejściu od promocyjnych SH 2 i Ace z oferty zbiorczej, ale odnowienie kosztuje 146,37 zł brutto. Model 109,47 + 2 × 146,37 daje 402,21 zł przez trzy lata. W porównaniu z SH 2 to 177,12 zł mniej, a nie dowód szybszego działania. Oferta ujawnia między innymi 50 jednoczesnych procesów PHP/CRON, I/O 100 MB/s i milion plików; oceniaj je razem z 2 rdzeniami i 4 GB RAM.

cal.pl Ace pozostaje alternatywą dla projektu do 20 GB, gdy potrzebujesz jego konkretnej konfiguracji lub zakresu pomocy i potwierdzisz warunki. Z ceną 39 zł netto pierwszy rok jest bardzo tani, ale odnowienie wynosi 244,77 zł brutto. Przy wejściu za 99 zł netto koszt trzech lat jest jeszcze wyższy. Nie ma podstawy do nazwania Ace najtańszym w długim okresie tego porównania.

Oszczędzanie powinno obejmować usługę, której potrzebujesz. Jeśli na koncie są tylko 2 GB, można rozważyć mniejszy plan spoza tej piątki; jeśli poczta już zajmuje 18 GB, 20 GB nie daje rozsądnego zapasu. Nie wycinaj backupu, certyfikatu lub wymaganej obsługi tylko po to, by zachować najniższą kwotę w tabeli.

Większy lub bardziej dynamiczny serwis: SH 3 albo Ace Extra

Dla serwisu wymagającego więcej niż 2 GB RAM konta i do 80 GB danych naszym pierwszym kandydatem jest SEOHOST SH 3: ma 6 GB RAM, 3 vCPU i odnowienie 316,11 zł brutto. Wybierz cal.pl Ace Extra do próby, gdy istotna jest oferta 4 vCPU, wystarcza 50 GB i potwierdzisz potrzebne funkcje.

Nie jest to gotowa obietnica obsługi dowolnego WooCommerce. Zalogowani klienci, koszyk, aktualizacja stanów i integracje tworzą pracę, której pełny cache strony zwykle nie przejmuje. Testuj konkretny proces zakupowy z płatnościami próbnymi i kopią zabezpieczoną przed wysyłką prawdziwych wiadomości. Zobacz też dobór hostingu dla WooCommerce.

Porównanie kosztów pomaga ustawić granice: SH 3 kosztuje 751,53 zł brutto przez trzy lata, Ace Extra 795,81 zł. Różnica wynosi 44,28 zł w tym okresie przy stałych stawkach. Nie warto podejmować decyzji wyłącznie na tej różnicy, jeśli jeden pakiet lepiej obsłuży faktyczny import lub wyszukiwanie. Zapisz równocześnie koszt odnowienia, bo rozkład opłat między latami jest różny.

Jeżeli oba plany wyczerpują zasoby podczas reprezentatywnej próby, wróć do przyczyny i warunków skalowania. Potrzebna może być optymalizacja zapytań, większy pakiet albo usługa zarządzana. VPS bez administracji nie jest automatycznie bezpieczniejszym ani tańszym rozwiązaniem; do rachunku dochodzą kopie, aktualizacje i reakcja na awarie.

Koszt 12 i 36 miesięcy w jednej tabeli

Decyzja12 miesięcy36 miesięcy
SEOHOST SH 245,51 zł579,33 zł
SEOHOST SH 3119,31 zł751,53 zł
cal.pl Ace47,97 zł537,51 zł
Ace — alternatywne wejście 99 netto121,77 zł611,31 zł
cal.pl Ace Extra60,27 zł795,81 zł
Hostido NVME 3109,47 zł402,21 zł
Własne obliczenia, PLN brutto (VAT 23%). Dzisiejsze odnowienia stałe tylko jako założenie. Sam hosting; dodatki i praca osobno.

Do tych sum dodaj tylko rzeczywiście wymagane elementy: domenę, odrębną pocztę, płatne licencje, przechowywanie kopii poza kontem i pracę przy przenosinach. Porównanie zakłada sam hosting; nie odejmuje rzekomego rabatu za link partnerski. Jeżeli pozostawiasz domenę u obecnego rejestratora, jej niezmieniony koszt nie powinien zmieniać kolejności samych pakietów.

Przy migracji przekraczającej 50 GB sprawdź w SEOHOST warunki płatnej pomocy, mimo że wybrany SH 3 ma 80 GB. Pojemność abonamentu i zakres bezpłatnego przenoszenia są różnymi limitami. W cal.pl i Hostido również potwierdź liczbę usług, obsługę końcowej synchronizacji i zakres poczty, zanim uznasz migrację za koszt zerowy.

Co musiałby wykazać rzeczywisty test szybkości?

Aby porównać najszybszy hosting WordPress, trzeba uruchomić porównywalną witrynę na konkretnych planach, zapisać wersje środowiska, lokalizację pomiaru i stan cache. Potrzebne są powtórzenia dla tych samych podstron, osobno odpowiedzi z cache oraz operacji dynamicznych. Najlepszy pojedynczy odczyt nie opisuje stabilności usługi.

TTFB mówi o oczekiwaniu na pierwszy bajt odpowiedzi, uwzględniając również etapy połączenia; nie jest pełnym czasem załadowania strony. LCP i odczuwalna gotowość witryny zależą także od obrazów, CSS, JavaScriptu oraz urządzenia użytkownika. Wysoki PageSpeed jednej dopracowanej strony operatora nie jest testem sprzedawanych kont.

Do samodzielnego planowania porównania służy metoda porównania szybkości hostingu. Nie wykonuj obciążenia cudzej witryny. W okresie testowym własnego konta stosuj warunki operatora, próbne dane i zwykłe scenariusze pracy; większe testy ruchu wymagają uzgodnienia. Dopiero wynik takiej próby może zmienić wstępną rekomendację cenowo-funkcjonalną.

Jak wybrać spośród pięciu porównanych planów?

  1. Przypisz projekt do scenariusza i policz wszystkie dane, także skrzynki.
  2. Wybierz dwóch kandydatów; odrzuć plan niespełniający wymaganego limitu.
  3. Potwierdź cenę zamówienia, odnowienie, kopie, zakres migracji i możliwość rozbudowy.
  4. Sprawdź na zabezpieczonej kopii ważne operacje aplikacji, nie tylko stronę główną.
  5. Wybierz plan, który spełnia wymagania i mieści się w pełnym budżecie.

Najlepszy hosting w tych scenariuszach to wybór warunkowy, ale konkretny: SH 2 dla potrzeb 30–40 GB, Hostido NVME 3 dla oszczędnego projektu do 20 GB, SH 3 jako punkt wyjścia przy większej pamięci i przestrzeni. Ace i Ace Extra są alternatywami przy wskazanych warunkach. Następnie porównaj hostingi i ceny odnowień z własną listą wymagań.

Sprawdź SH 2 i SH 3Sprawdź Ace i Ace Extra

Źródła i aktualizacja danych

Kluczowe oferty i dokumentację odczytano 30.10.2026; materiały uzupełniające są wskazane osobno. Obliczenia i przykłady z opisanymi założeniami są opracowaniem WebBay. Przed zakupem sprawdź warunki konkretnego zamówienia.

Porównaj usługi

Hosting

Ceny, odnowienia i warunki przeniesienia strony.

Porównaj hostingi

Księgowość online

Ceny programów, obsługa księgowa i funkcje dla firmy.

Porównaj księgowość